Boulder Dash

Boulder Dash to gra stworzona przez dwóch Kandyjczyków – Petera Liepę i Chrisa Graya w 1983 roku i wydana przez amerykańską firmę First Star Software rok później. Początkowo gra była wydana na 8-bitowe komputery Atari. Później pojawiło się wiele kontynuacji u wersji przeznaczonych na inne platformy, takie jak Apple II, MSX, Commodore 64, ColecoVision,, PC, Amstrad CPC, Amiga, Mac, Xbox 360 oraz wiele innych. Firma First Star Software posiada prawa do gry Boulder Dash do dzisiaj, chociaż sama firma w 2018 roku została wykupiona przez niemieckie przedsiębiorstwo BBG Entertainment GmbH.

Zasady gry Boulder Dash

Główną postacią w grze jest Rockford. Bohater musi wydostać się z jaskini i zebrać znajdujące się w niej klejnoty, a to wszystko wykonać w określonym czasie. Na drodze stają mu różnego rodzaju przeszkody, taki jak kamienie, które spadają na jego głowę, oraz rozliczni wrogowie, jak duch i motyle. Zniszczenie pojawiających się w grze wrogów rodzi skutki, z którymi musi się zmierzyć Rockford. Duchy wybuchają, a motyle zmieniają wszystko wokół w diamenty. Mechanika gry nie pozwala aby zbyt duża ilość kamieni i diamentów stała na sobie, a więc zbieranie tych ostatnich przez gracza powoduje powstawanie lawin, których musi on unikać. Wyjście z poziomu pojawia się dopiero wtedy, kiedy Rockford zbierze wymaganą ilość klejnotów. W grze obecne są również inne elementy mogące wchodzić w interakcje z graczem.

Gra Boulder Dash

Odbiór gry przez fanów i recenzentów

Zarówno fani, jak i recenzenci przyjęli grę i każdą pojawiającą się nową jej wersję bardzo ciepło. Przez pewien czas stała się ona jednym z najlepiej sprzedających się tytułów, trwale zapisując się w historii gier komputerowych. Gra Boulder Dash stała się też inspiracją do powstania dużej liczby kolejnych tytułów, które złożyły się na cały gatunek gier. Recenzenci gier, reprezentujący najważniejsze amerykańskie, poświęcone grom czasopisma dawali grze od First Star Software bardzo wysokie oceny. W czasach kiedy ta stara gra na 8 bitowce powstała – w latach osiemdziesiątych określana była, jako najlepsza gra na rynku. Wskazywano na świetną jak na tamte czasy grafikę i mechanikę gry.

Kontynuacje dzisiaj

W roku 2014 First Star Software i Tap Star stworzyły wersję gry przeznaczoną na urządzenia mobilne, zaprojektowaną na systemy Android i iOS. Dwa lata później – w roku 2016 gra pojawiła się w serwisie Steam, który oferuje ją w wersji na Mac i PC. Nowością w tej wersji gry jest edytor jaskini, dzięki któremu gracz może tworzyć zaprojektowane przez siebie samodzielnie poziomy.

9.0

Good

  • Grywalność
  • Trudność
  • Miodność

Bad

  • Z czasem monotonna
Autor admin
Opublikowano
Kategoria Gry logiczne
Odsłon 4666

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi