Bubble Bobble – bańki, potwory i przygoda

Gra Bubble Bobble czyli zaawansowana architektura współczesnych gier na konsole czy PC zdaje się wykraczać poza najśmielsze marzenia graczy. W przypadku wielu z nich zarówno warstwa graficzna, jak i muzyka oraz możliwości, jakie daje wykorzystanie VR, pozwoliły gamingowi na rozwój, o jakim nie śniło się nawet użytkownikom pierwszych komputerów. Mimo to grupa fanów starych gier nie przestaje rosnąć. Produkcje te z pewnością nie mogły się równać z cudami współczesnego programowania pod większością względem, nadrabiały natomiast z nawiązką tym, co najważniejsze – grywalnością. Wśród nich bez wątpienia nie warto zapomnieć o japońskim hicie Bubble Bobble.

Gra Bubble Bobble

Bubble Bobble – z automatów na domowe ekrany


Gra pojawiła się w 1986, wypuszczona przez japońską firmę Taito, niekwestionowanego pioniera gier na automaty. W takiej też wersji Bubble Bobble istniała na początku, ale szybko przeniosła się na Amigę, a bezpośrednio potem na stanowiące wówczas nowość personalne komputery 8-bitowe. To typowa platformówka tamtych czasów – gracze mają do dyspozycji 100 poziomów standardowych plus wiele dodatkowych w formie jednego ekranu, w grze występują elementy zręcznościowe i logiczne, możliwe jest więcej niż jedno zakończenie, a sprawność graczy może zaowocować odkryciem kodów, odsłaniających nowe opcje.

Bubble Bobble posiada także charakterystyczny dla starych gier element fabularny. Tytułowe postaci gry to Bub i Bob, smoki, z które zostali zaczarowani przez złego barona dwaj bracia. Baron porwał także ich dziewczyny, a oni muszą pokonać multum niebezpieczeństw, by móc je uwolnić. Urocze smoki mierzą się w tym czasie z całą gamą przeciwników, zamykając ich w bańkach i wykorzystując znalezione pod drodze przedmioty, zapewniające specjalne moce. Gra Bubble Bobble cieszyła się ogromną popularnością zwłaszcza w trybie pozwalającym na jednoczesną grę dwu graczom. I wtedy, i dzisiaj można ją polecić każdemu, kto oczekuje rasowej, różnorodnej platformówki, która nie znudzi się szybko i będzie potrafiła zaskoczyć.

Kolejne edycje, kolejne sukcesy

Firma Taito, dynamicznie reagująca na oczekiwania fanów, w niedługim czasie po wersji na Amigę stworzyła edycje Bubble Bobble dostosowane do innych dedykowanych graczom sprzętów, jak choćby GameBoy czy Sega MS, a także na stare komputery takie, jak ZX Spectrum, Atari oraz Commodore 64. Wersje gry różniły się między sobą nie tylko parametrami, wynikającymi ze specyfiki sprzętowej – niektóre miały dwa razy większą liczbę poziomów, inne dodatkowych przeciwników do pokonania. Bubble Bobble doczekała się także szeregu następców, począwszy od Rainbow Islands na PlayStation z 1987.

Sequele z drugiej połowy lat 90-tych powstawały już nie na bazie oryginalnego kodu źródłowego, który został utracony przez firmę, a w oparciu o analizę gry, dokonaną przez Sony na potrzeby PlayStation. Bub i Bob nie przestali urzekać miłośników platformówek także w nowym millenium – od 2000 roku ukazało się już 11 kolejnych gier z tej serii. Uwagę fanów platformówek z historią powinna zwrócić zwłaszcza Bubble Bobble for Kakao z 2015, wersja na Android oraz iOS, zintegrowana z japońską appką KakaoTalk. W starą Bubble Bobble pogramy obecnie także na emulatorach zainstalowanych na dysku komputera, lub za pośrednictwem przeglądarki na stronach www.

8.7

Good

  • grafika
  • muzyka
  • innowacja

Bad

  • momentami nudna
Autor admin
Opublikowano
Kategoria Gry platformowe
Odsłon 1715

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi