Pacman

Pacman – gra na komputery 8-bitowe, które dały nam ogromne ilości zabawy. Wspomnieć warto, chociażby takie hity jak Arkanoid, Super Mario Bros, czy też Space Invaders. Niekwestionowanym hitem, który oprócz obecności na ekranach komputerów stał się również elementem pop kultury, jest zdecydowanie Pacman. Gra, która zmieniła świat.

Pacman i jego historia

Pacman pierwszy raz zachwycił graczy w roku 1980. Wydany został na automaty w kraju, który do dziś jest potentatem, jeśli chodzi o gry wideo, czyli w Japonii. Z miejsca stał się wielkim hitem i w bardzo niedługim czasie trafił do Stanów Zjednoczonych, a następnie na cały świat.

Kwestią czasu tylko było jego przeniesienie się z automatów na inne platformy. Różne wersje Pacmana wydane zostały na króla tamtych lat, czyli na Atari, Commodore 64, Nesa, czy też nowsze Sony Playstation, Nintendo 64 itd. Tylko do roku 1990 Pacman wygenerował dochody na poziomie 2,5 miliardów dolarów, co już wtedy uczyniło go jedną z najbardziej zyskownych gier wszechczasów.

Dzięki temu dokonał czegoś, co do dziś zarezerwowane jest dla bardzo wąskiej grupy gier — wyszedł poza ramy świata wirtualnego i stał się elementem kultury i pop kultury. Obecnie znaleźć go można na koszulkach, w filmach fabularnych, czy też w muzyce.

pacman
pacman
pacman
pacman

Zasady rozrywki w grze Pacman

A o co właściwie tyle hałasu? Zabawa polega na sterowaniu tytułowym bohaterem, czyli Pacmanem, i przemierzaniu kolejnych plansz-labiryntów, w celu zbierania kolejnych punktów, które uzyskuje się poprzez pochłanianie wiecznie nienasyconym Pacmanem kulek rozmieszczonych na mapie i unikaniu przy tym wrogo nastawionych przeciwników, którymi są cztery kolorowe duszki: Blinky, Pinky, Inky i Clyde. Kontakt z choć jednym z nich oznacza utratę jednego życia, których oczywiście ilość jest mocno ograniczona.

Z utratą życia można sobie jednak w miarę umiejętności poradzić, ponieważ na każdej planszy w każdym rogu znajdują się kuleczki z dodatkowym życiem. Warto o tym pamiętać podczas rozgrywki, ponieważ utrata wszystkich żyć oznacza koniec gry. Jest to więc gra akcji, z bardzo mocnymi elementami gry zręcznościowej i logicznej.

Po zjedzeniu wszystkich kulek na danej mapie gracz przenoszony jest na kolejną. Wraz z coraz to nowymi planszami, rośnie oczywiście poziom trudności, co stawia przed graczami coraz to nowe wyzwania w postaci generowania większych i większych wyników punktowych.

Skąd ta popularność gry Pacman?

W czasach swojego powstania Pacman zachwycił graczy przede wszystkim nowatorskim podejściem do rozrywki. Połączenie gry logicznej i zręcznościowej z ogromną ilością akcji dało rezultat w postaci niezwykle dynamicznej rozrywki, która wręcz przyciąga gracza i powoduje nieodpartą chęć pokonywania coraz to nowych plansz i nakręcania na licznik nowych, znacznie pokaźniejszych wyników punktowych.

Czy Pacman ma jakieś wady? Naprawdę trudno jest jakiekolwiek wymienić, ponieważ nawet pierwsze wersje, które z nowoczesnymi grami nie mogą w żadnym stopniu konkurować pod względem graficznym, potrafią przykuć do ekranu monitora lub telewizora równie mocno no pełne graficznych wodotrysków najnowsze tytuły.